Світовий ринок M&A активізувався, незважаючи на геополітичні виклики

Світовий ринок M&A активізувався, незважаючи на геополітичні виклики
ЛОНДОН, 24 ЖОВТНЯ 2017. Активність на світовому ринку злиттів і поглинань залишалася на досить високому рівні в першому півріччі 2017, не зважаючи на посилення протекціоністських настроїв і втручання з боку регулюючих органів. Прогнози на решту року і далі залишаються оптимістичними: учасники ринку, які здійснюють прямі інвестиції, мають у своєму розпорядженні рекордну кількість коштів, що зумовлює зростання кількості угод.

Загальна вартість світових угод склала 1,4 трлн дол. США в першому півріччі 2017 року - помірне зниження на 4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Зменшення обсягу угод можна пов’язати зі зниженням кількості мега-угод вартістю понад 10 млрд дол. США. Основною рушійною силою M&A по всьому світу стали угоди, які оцінюються в діапазоні від 1 до 10 млрд дол. США. Їхній обсяг залишився на одному рівні з аналогічним періодом 2016 року. Слід також зазначити, що кількість угод зросла на 4% з 17 642 угод в першому півріччі 2016 до 18 363 угод в аналогічному періоді 2017 року. Не зважаючи на нові перепони для злиттів і поглинань, дані за перше півріччя 2017-го свідчать про зацікавленість учасників ринку в укладанні угод. Кілька великих угод були призупинені в 2017 році через тиск різних зацікавлених сторін, включаючи інвестиційні фонди та державні органи. Кількість керівників, які уникають укладення угод через побоювання проблем регуляторного або антимонопольного характеру, зросла майже втричі порівняно з 2016 роком – відповідно до випуску дослідження EY EY Global Capital Confidence Barometer.

Стів Кроускос, віце-президент EY Global, консультаційні послуги з супроводу транзакцій, зазначає: «Геополітичні зміни і зростання протекціонізму спричинили додаткові ускладнення на ринку M&A, проте компанії долають ці перешкоди. Зростання залишається головним пріоритетом, і угоди M&A є способом його досягнення. Однак, з огляду на мінливість середовища, учасникам угод необхідно поглиблювати розуміння принципів інклюзивного розвитку, щоб забезпечити підтримку стейкхолдерів».

«В Україні також спостерігається зростання кількості та обсягів угод, однак про наближення до рекордних показників 2007-го або принаймні 2013-го року поки не йдеться, - коментує Владислав Остапенко, керівник відділу корпоративних фінансів і M&A компанії EY в Україні. - Основним драйвером зростання M&A ринку є економічна стабілізація і поява перших ознак зростання економіки, що на тлі відносно стабільної ситуації на сході України є достатньою підставою для деяких груп інвесторів почати вкладати в зростання бізнесу шляхом придбання. Найбільш активними є українські інвестори, на другому місці – іноземні компанії, які вже мають активи в Україні і готові до подальшого розширення бізнесу.

Традиційно, найбільш активної галуззю з точки зору M&A є сільське господарство, особливо - рослинництво, а також інфраструктура (елеваторні компанії). При цьому варто зазначити, що за останні 12 місяців значно зросла оцінка с\г підприємств – з 500-600 доларів за гектар до 1200-1500 доларів за окремими активами, - впевнено долаючи середню оцінку в 1000 доларів за 1 га.

Тим часом в IT галузі триває активне залучення інвестицій під нові проекти та консолідація ринку шляхом придбання великими розробниками ПЗ більш дрібних компаній.

Імовірність успішного закриття угоди в інших галузях в значній мірі залежить від якості об'єкта пропозиції. Компанії-лідери або нішеві носії перспективних технологій і бізнес-моделей мають досить високі шанси привернути увагу інвесторів, проте компанії середнього розміру наразі є дещо ризикованими об'єктами для інвестицій».
Повернення фондів прямих інвестицій

Десять років тому активність фондів прямих інвестицій (ПІ) досягла свого максимуму, зробивши їх рушійною силою ринку M&A. Тепер вони знову готові стати драйвером зростання на ринку угод. Маючи в своєму розпорядженні рекордну кількість коштів, загальний обсяг яких становить 500 млрд дол. США, фонди ПІ за перші шість місяців 2017 року придбали активи вартістю 124 млрд дол. США, що спровокувало 14%-не зростання порівняно з аналогічним періодом минулого року. Слід зазначити посилення фокусу на азіатських активах, при цьому кошти, вкладені в цей регіон, потроїлися з 7,6 млрд дол. США в першій половині 2016 року до 23,5 млрд дол. США в цьому році.

На даний момент сумарна вартість капіталу у фондів прямих інвестицій, орієнтованих на повний викуп бізнесу, складає 570 млрд дол. США, що перевершує суму в 478 млрд дол. США, зареєстровану в 2007-2008 роках. Таким чином, обсяг доступних коштів учасників ринку, які здійснюють прямі інвестиції, превалює над показником 2007 року більше ніж на чверть. Перше півріччя показує, що в цьому році очікується зростання інвестування, незважаючи на певні труднощі в процесі укладення угод.

Кроускос зазначає: «Активність учасників ринку, які здійснюють прямі інвестиції, залишалася відносно невисокою протягом поточного ділового циклу. Однак вони поступово стають головними гравцями на ринку M&A, оскільки мають у своєму розпорядженні достатній обсяг грошових коштів, а також зацікавлені в зростанні шляхом поглинань. Це є ознакою успішного завершення 2017 року для ринку M&A».

Активізація M&A в Великобританії і підвищення інвестиційної привабливості Європи

Незважаючи на початок процесу виходу Великобританії з Євросоюзу в березні цього року, британський ринок злиттів і поглинань залишився стабільним. У Великобританії кількість придбань активів за участю як іноземних, так і британських інвесторів зросла на 35% порівняно з аналогічним періодом 2016 року – до референдуму ЄС в червні того ж року.

Кроускос коментує: «Незважаючи на те, що курс на економічне зростання збільшує прибутковість операцій, політична нестабільність безсумнівно ускладнила ситуацію на ринку M&A як у Великобританії, так і за її межами. Керівники компаній бачать відкритість Великобританії для угод M&A, тож пошук напрямків розвитку в умовах невизначеності залишається на порядку денному».

Західна Європа в 2017 році знову стала привабливим регіоном для укладання угод. Вартість угод в регіоні склала 339 млрд дол. США в першому півріччі 2017-го – 21% зростання порівняно з аналогічним періодом минулого року – значно вище рівня, що спостерігався в розпал боргової кризи в єврозоні.

Стів Кроускос зазначає: «Корпорації та прямі інвестиційні фонди знову інвестують в Європу. Це є ознакою того, що учасники ринку відчувають зниження рівня невизначеності в регіоні».

Першочергове завдання – розвиток нових бізнес-напрямків

Нещодавні поглинання вказують на те, що цифрові і технологічні трансформації впливають на угоди набагато більше, ніж геополітичні зміни.

Кроукос зазначає: «Цифрові технології залишаються головним драйвером M&A. Зміна переваг споживачів і трансформація бізнес-моделей означають, що керівництво компаній продовжить переглядати структуру інвестиційних портфелів для забезпечення процвітання свого бізнесу в майбутньому».

Гучне поглинання Whole Foods компанією Amazon, що оцінюється в 13,7 млрд дол. США, є прикладом зближення галузей і зростання цифрових можливостей для сектора M&A. Очікується, що ці можливості бізнес використає для виходу в нові галузі та ніші.

Ділова активність учасників ринку в першому півріччі вказує на сплеск інвестування через злиття і поглинання, а також укладення альянсів в бізнес-напрямках, пов'язаних з автомобілями на автономному управлінні. Компанії як технологічного сектору, так і автомобільної індустрії купують бізнеси і об'єднуються через альянси, щоб отримати конкурентні переваги для розвитку в сфері міської мобільності.

Кроускос зазначає: «M&A багаторазово збільшує темпи зближення галузей і розмиває кордони між ними. Підписання угод та створення альянсів зараз - найшвидший спосіб отримати доступ до переваг від стрімких технологічних змін».
Перспективи ринку M&A на 2017 рік

Доступне і дешеве фінансування, хороші фінансові показники, рекордні обсяги прямих інвестицій і збільшення числа запланованих угод - все це вказує на появу великих угод в осяжному майбутньому.

Кроускос зазначає: «Очікується, що пожвавлення на ринку M&A збережеться, тому що учасники продовжують шукати можливості зростання і технологічні переваги. Активність на ринках підвищувалася в другому півріччі у 14-ти з останніх 20-ти років, а також в кожному році починаючи з 2012-го. Якщо не відбудеться ніяких великих системних зрушень, ми вважаємо, що ринок M&A продовжить розвиватися відповідно до очікувань».

Владислав Остапенко резюмує: «Наш прогноз щодо України є досить оптимістичним. Ми не очікуємо зростання ринку в декілька разів, поки це передчасно, однак більш імовірне 25-30%-ве зростання ринку, в першу чергу за рахунок традиційних галузей. Відновлення приватизації, поступове зростання економіки і продовження реформ мають привернути увагу інвесторів, у тому числі фондів прямих інвестицій, які демонстрували зацікавленість Україною раніше».

Про представлені дані

Уся інформація про M&A, за винятком даних про придбання нерухомості, отримана з бази Dealogic і проаналізована фахівцями EY. Огляд підготовано на основі даних про угоди, що оголошені з 1 січня по 30 червня 2017 року, а також інформації про обсяг угод в першому півріччі 2016-го станом на 1 липня 2016 року.

Інформація про послуги з супроводу угод компанії EY

Те, як ви розпоряджаєтеся капіталом сьогодні, визначає ваші конкурентні позиції завтра. Ми допомагаємо клієнтам приймати більш зважені рішення щодо стратегічного управління капіталом і угодами в умовах постійних змін на ринках. Незалежно від того, зберігаєте ви, оптимізуєте, залучаєте або інвестуєте капітал, відділ послуг із супроводу транзакцій компанії EY володіє необхідними навичками, досвідом і розумінням ринку, щоб надати найбільш точну консультацію. Ми допоможемо вам з максимальною ефективністю використовувати конкурентні переваги, підвищуючи прибуток акціонерів завдяки вдосконаленню процесу прийняття рішень: ey.com/tas #EYTAS


Для пошуку виробників і дистриб'юторів, експортерів і імпортерів товарів і послуг в Україні і за кордоном - скористайтеся базою даних компаній "КОМПАСС Україна": Безкоштовна версія www.demo.kompass.ua

Останні новини компаній по темі