Пошуковий портал КОМПАСС » Новини українських компаній » Медицина. Аптеки » 2021 » Вересень » 16 » Нові правила отримання інсуліну в Україні

Розміщення новин компаній

Нові правила отримання інсуліну в Україні

В Україні тривають зміни в медичній сфері. Вони стосуються в тому числі й системи забезпечення інсулінами українців, які потребують інсулінотерапії. З жовтня 2021 року Програма реімбурсації інсулінів переходить до адміністрування Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

Що це означає на практиці для людей, які живуть з діабетом, давайте розбиратися разом. Нагадаємо, що всі правила, описані нижче, починають діяти з 1 жовтня 2021 року!

Отримати інсуліни можна в будь-якому місті країни

За новими правилами, маючи рецепт на інсулін, ви можете отримати його в будь-якій аптеці, яка працює з НСЗУ за програмою забезпечення інсулінами!

За старими правилами аптека:

 • укладала договір з місцевою владою,
 • за свої кошти закупляла потрібні інсуліни,
 • видавала інсуліни пацієнтам, відповідно до рецепту,
 • отримувала кошти від місцевої влади за отоварені рецепти на інсулін.

Тобто людина могла отримати рецепти тільки в аптеці міста свого проживання. І лише за умови, що місцева влада не має боргів перед аптекою. На жаль, маємо багато прикладів по країні, коли місцева влада не справлялася з цією задачею, і люди з діабетом не могли вчасно отримати інсуліни.

За новими правилами аптека:

 • укладає договір з НСЗУ,
 • за свої кошти купує потрібні інсуліни,
 • видає інсуліни пацієнтам, відповідно до рецепту,
 • отримує кошти від НСЗУ за отоварені рецепти на інсулін.

Оскільки НСЗУ тепер — єдиний платник за інсуліни для всіх аптек, то й отоварити свій рецепт людина може в будь-якій з них. Наприклад, ви живете в Одесі, а поїхали відпочивати в Ужгород. Бачите, що у вас закінчується інсулін, і маєте електронний рецепт на наступний місяць. Йдете в аптеку, що співпрацює з НСЗУ в Ужгороді — і за своїм рецептом отримуєте там необхідні інсуліни.

Електронний рецепт замість паперового

За новими правилами аптеки будуть видавати інсуліни на підставі електронних рецептів. Чим же електронний рецепт відрізняється від звичного, паперового?

Електронний рецепт (е-рецепт) — це СМС, що надходить на номер телефона пацієнта. Ця СМС має містити 16-значний номер рецепту та 4-значний код-підтвердження з інформацією про тип і дозування інсуліну.

З електронним рецептом людина з діабетом може:

 1. Отримати інсулін безоплатно чи з доплатою (залежно від категорії, до якої належить) у будь-якій аптеці, яка працює за договором з НСЗУ за напрямком реімбурсації інсулінів.
 2. Отримати такий рецепт по телефону в СМС, не відвідуючи лікаря (сімейного чи ендокринолога).
 3. Отримати такий рецепт у роздрукованому вигляді, якщо не має мобільного телефону.

Щоб дізнатися, в якій аптеці можна отримати інсулін за е-рецептом, телефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або перевіряйте перелік аптек на сайті НСЗУ.

Ендокринолог чи сімейний — куди йти за рецептом на інсулін?

Е-рецепт на інсулін може бути виписаний тільки на підставі індивідуального для кожного пацієнта плану лікування. Такий план лікування може складати або змінювати винятково лікар-ендокринолог.

Це означає, що як мінімум перший раз після 1 жовтня 2021 року кожен, хто потребує інсулінотерапії, має йти по рецепт на інсулін до свого ендокринолога. На цей час він уже повинен скласти ваш план лікування і зафіксувати його в електронній системі охорони здоров’я.

У подальшому, якщо:

 1. ви не маєте питань до ендокринолога щодо стану вашого здоров’я,
 2. вам не потрібно змінювати вид чи дозу інсуліну — ви можете отримати повторний (такий же, як і попередній) е-рецепт на інсулін у вашого сімейного лікаря. В той же час, повторний е-рецепт може надати вам і ендокринолог — ви маєте обрати зручніший для вас варіант.

Кому інсулін безкоштовно, а кому — з доплатою?

Держава гарантує всім українцям, що живуть з діабетом, доступ до базового лікування інсулінами безоплатно. Базовим у цьому випадку вважають лікування тим видом інсуліну, який призначив лікар-ендокринолог.

У випадку, якщо людина з діабетом бажає отримувати зручніші для неї види (аналоги) чи форми (картридж, шприц-ручка) інсуліну, ендокринолог зобов’язаний виписати на них е-рецепт з доплатою. Така доплата аптеці для всіх випадків становить 15%.

Оновлений перелік категорій пацієнтів, що потребують інсулінотерапії, для відшкодування вартості препаратів інсуліну передбачає, що:

 1. Діти до 18 років — мають право отримувати будь-які види і форми інсуліну безоплатно.
 2. Вагітні — мають право отримувати будь-які види і форми інсуліну безоплатно.
 3. Учні загальноосвітніх навчальних закладів та студенти віком до 25 років (за наявності студентського квитка) — мають право отримувати безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 4. Люди з порушенням зору (у разі, коли зір з корекцією менше 0,4 на оці, що бачить краще) — безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 5. Люди з функціональними порушеннями верхніх кінцівок — безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 6. Пацієнти з цукровим діабетом, у яких за результатами обстеження в умовах стаціонару підтверджено наявність алергії на людські інсуліни, — безоплатно аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка).
 7. Пацієнти, у яких під час лікування людським інсуліном спостерігають випадки тяжкої гіпоглікемії (два і більше випадків протягом 6 місяців), — безоплатно аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка) і інсулін людський у флаконі.
 8. Пацієнти з цукровим діабетом, які отримували безперервне лікування препаратами людського інсуліну і досягли цільового рівня компенсації (НвА1с менше 7,5%) протягом шести місяців — безоплатно інсулін людський у будь-якій формі (флакон, картридж, шприц-ручка).
 9. Пацієнти, які отримували безперервне лікування аналогами інсуліну, у разі досягнення цільового рівня компенсації (НвА1с менше 7,5%) протягом шести місяців — безоплатно аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка) і інсулін людський у флаконі.
 10. Пацієнти з цукровим діабетом — безоплатно людський інсулін у флаконі. Відповідно, всі інші види і форми інсуліну такі пацієнти можуть отримувати з доплатою 15% від роздрібної ціни бажаного препарату.

 

Важливо! Якщо людину з діабетом одночасно можна віднести до кількох категорій, то вважається, що вона належить до тієї, що дає можливість отримувати безоплатно зручніші тип і форму інсуліну!

 

Категорію відшкодування визначає лікар-ендокринолог.

Навіщо це все потрібно?

Основною метою всіх згаданих вище змін є покращення доступу до лікування інсулінами для всіх українців, які його потребують.

Адже раніше, коли завдання забезпечити всіх інсулінами ставили перед місцевими громадами, багато українців, які потребують інсулінотерапії, залишалися без цих життєво необхідних ліків тижнями, а то й місяцями. А це своєю чергою призводило до погіршення самопочуття і розвитку ускладнень у багатьох людей з діабетом. Оновлена Програма реімбурсації інсулінів, сподіваємося, змінить цю ситуацію на краще.

Юлія КУКЛІНА, співзасновниця ГО «Діа-Дзен», Харків 

__________________________________
Для пошуку виробників і дистриб'юторів, експортерів і імпортерів товарів і послуг в Україні і за кордоном - скористайтеся базою даних компаній "КОМПАСС Україна": Безкоштовна версія www.demo.kompass.ua
Служба новин компанії КОМПАСС Україна | Прочитано: 471 |
Довідник підприємств України,
Європи, Америки, Азії та Африки!

Тільки достовірна інформація!
Бази даних підприємств України,
Європи, Америки, Азії та Африки!

Електронні та онлайн довідники!

Останні новини компаній по темі

Всі новини компаній ...
Сайт управляється системою uCoz